Cemile Tekkeli

Şu an ilaç sanayisinin kat be kat üzerinde hızla büyüyen, küresel anlamda bugünün ve geleceğin sektörü network marketing. Girişimcilere eşit fırsatlar sunan tarafıyla her geçen gün hızla büyümeye devam edecek.

Cemile Tekkeli Som International
Cemile Tekkeli Som International

Değerli TavsiyeTicareti.com takipçileri, bugünkü röportaj konuğumuz Cemile Tekkeli. Kendisi Som International firmasının değerli liderlerinden biridir. Cemile hanım ile okuması keyifli, ilham dolu network sektörüne dair bir röportaj içeriği gerçekleştirdik.


– Merhaba Cemile hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, Ben Cemile Tekkeli. Size nasıl yardımcı olabilirim? Hayatımı anlamlı kılan bir soru cümlesi ile başlamak istiyorum.

Klasik ticaret yapan bir babanın kızıyım ve babam beni klasik ticareti öğrenip de okumazsam diye dükkana sokmazdı. Evet, okudum, ama yine kendimi klasik ticarette buldum… Ta ki fark edene kadar.

Evliyim ve 2 erkek çocuk annesiyim. En değerli hazinem ailem. Kurumsal danışmanlık ve reklam hizmeti alanında kendi iş yerim vardı. Yerel ve ulusal birçok firma ile birçok projeye imza attım o zamanlar. Network marketing kanalında part time olarak bulunuyorum, ancak ne kadar part time denebilirse çünkü her anı değerlendirmek için boşluk yaratıyordum. 17 yıldır network marketing sektöründe aktif olarak sahadayım.


– Bu sektöre nasıl başladınız, sizi network marketing sistemine yönlendiren ne oldu?


Network sektörüne nasıl başladım? Aslında çok derin bir soru. Yaşamın nedenini fark ettiğinizde, hedefleriniz ve hayalleriniz güçlüyse, işte o anda değişim başlıyor. Network marketing, değişimin ta kendisi, kişinin kendini bulma sanatı. Ben de sürekli aynı şeyleri yaparak sadece kendime ve aileme faydalı olabilecektim, belki birkaç aileye daha. Fakat bu sektörde olduğumda binlerce, milyonlarca insanın hayatında iyi şeyler yapma şansım olacaktı. Beni bu sektöre bağlayan en önemli ilk bağ oldu.

Peki, beni motive eden şey nedir dediğinizde ise, hedeflerim var: kimsesiz çocukların kimsesi olmak gibi. Biraz yorulsam bile beni sıçrayıp ayağa kaldıran motivasyonum hedefimdir.


– Sizce network iş dünyasında başarının sırrı nedir?

Bu iş 3’ü sac ayağı ve 3 ayağı da eğitimden oluşuyor. Eğitim, eğitim, eğitim… Oldum dediğin an, bittiğin andır. Eğitim süreci, hayatın her alanında ölene kadar devam eden bir süreçken, network sektöründe çok daha büyük bir paya sahiptir. Kişinin elde etmesi; çevresinin, işinin, vizyonunun, kazancının, refah seviyesinin gelişmesi demektir. Başarı, hayalden öte hedefe odaklanmak demektir. Binlerce insana ulaşmışımdır, belki milyon bu kadar yılın içerisinde, ve takımım, yani VIP TEAM, onlar benim ailemdir. Hani başarının sırrı dediniz ya, bizler iyi bir ekibin ötesinde iyi bir takımız, ve ekibimdeki her takım arkadaşımın hayallerini ve hedeflerini bilirim. Ortak noktada birçok hedefe birlikte hizmet ederiz. Onun evini, kalbini, neye ihtiyacı olduğunu bilirim, bir sır varsa, bu onlardan bir tanesidir. Sevgi, saygı, dürüstlük, yapamayacağın şeyin sözünü vermemek, yalan söylememek takımımızın ana kurallarıdır; bu bir diğeridir. Ve kesinlikle ağ kurmanın ötesinde bağ kurmak… Amacım, kararlı bir iş adamı olmak isteyenlere, ayakları yere basan güçlü bir iş kadını olmak isteyenlere yol gösterebilmek.


– Hepimiz bir çok zorluklar yaşadık, peki sizin zorluk yaşayanlar için önerileriniz neler?

Zorluklarla başa çıkmanın en önemli kuralı odağını kimsenin bozmasına müsaade etmemek. Her işte olduğu gibi bu işinde zorlukları var ancak sen ne istediğini biliyorsan ne yapman gerektiğini de bilirsin. Sorun odaklı olmanın yerine çözüm odaklı olduğunda birazda sabırlı tüm zorluklar aşılır.


– Sektöre dair güncel bakış açınız nedir?

Şu an ilaç sanayisinin kat be kat üzerinde hızla büyüyen, küresel anlamda bugünün ve geleceğin sektörü network marketing. Girişimcilere eşit fırsatlar sunan tarafıyla her geçen gün hızla büyümeye devam edecek.


– Bu sektörde kendinizi geliştirmek için hangi yolları izlediniz?

Bunu bir kişiyle ya da birkaç kişiyle sınırlamak çok doğru olmaz. Birçok alanda, birçok profesyonel anlamda eğitimler aldım. Bizler öncelikle iyi birer koç olmalıyız, o halde koçluk eğitimleri. Bizler iyi birer insan analisti olmalıyız ve önce kendimizde arınmaya gitmeliyiz, o halde NLP eğitimleri. Bizlerin iyi bir satış pazarlama alanı olmalı, dolayısıyla satış pazarlama eğitimleri. Devamında liderlik eğitimi, yönetici koçluğu, eğitimcinin eğitimi, fitoterapi, sahne eğitimleri, nefes koçluğu, nöroformat, diksiyon, beden dili, müşteri itirazlarına karşılık verme vb. daha birçok eğitim. Ben öğrenmeyi seviyorum. Okumayı seviyorum. Sözlerin eylemle hayat bulmasını seviyorum. Dolayısıyla tavsiyem, nerede bir seminer veya eğitim varsa katılmalarını tavsiye ediyorum. Anlatılan her şeyi uygulamak durumunda elbette değilsiniz, ancak size değer katacak tek bir kelime dahi çok önemli.


– Bu röportajı okuyanlara sektöre dair tavsiyeleriniz var mıdır?

Her şeyden önemlisi, lütfen kendiniz olun. Büyüdükçe egolarınızı küçültmeyi iyi bilin. Elaleme değil, içinizdeki size bakın, o ne istiyor? Onun hedefleri neler ve bunların olması için ne gerekiyor? Planlı, listeli, hedefli ve odaklı çalışın derim. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla çalışın. Dürüst olun, yalan söylemeyin, tutamayacağınız sözler vermeyin, empati yapın. Az konuşup çok dinleyin, aktif dinlemeyi muhakkak öğrenin, kendinize yatırım yapın. Sizi değerli hissettiren aktif bir sponsor ve takımla çalışın. Sponsor önemli bir kavramdır, sizde önemseyin. Sevgiyle, saygıyla.


Değerli okurlar, Cemile Tekkeli ile muhteşem bir röportaj yaptık. Kendisiyle iletişime geçmek isterseniz:

İnstagram: @cemile_tekkeli
Facebook: Cemile Tekkeli

Eğer sizin de paylaşacak bir hikayeniz ya da sizler gibi bu sektörde yer alanlara verecek tavsiyeleriniz var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.