Gülistan Alkan

Bu özel röportajda, Gülistan Hanım'ın ilham veren hikayesine ve başarısının ardındaki sırlara dair detaylara yer verdik. Umarız ki, bu röportaj sizi de ilham verir.

Gülistan Alkan
Gülistan Alkan - Global Başkan

Saygıdeğer okuyucularımız, bugün sizlere, network marketing sektöründe adından sıkça söz ettiren, liderlik vasfını en üst düzeyde taşıyan Gülistan Alkan ile özel bir röportaj sunuyoruz.

Son dönemlerde Gülistan Hanım’ın başarılı adımlarını yakından takip ettiğimizi söyleyebiliriz. Kendisi, Türkiye’de bir girişimci kadın olarak karşılaştığı sayısız engel ve zorluklara rağmen pes etmemiş, hatta bu zorlukları fırsata dönüştürerek Alkan Anivia International şirketini kurmuştur.

Kendisine duyulan sevgi, saygı ve inancı, ekip arkadaşlarıyla birlikte, kurduğu bu şirketle global arenada taçlandırmaktadır. Mücadeleci ruhu ve vizyonuyla, Alkan Anivia’nın Global başkanı olarak dünyanın dört bir yanında faaliyet göstermektedir.

Bu özel röportajda, Gülistan Hanım’ın ilham veren hikayesine ve başarısının ardındaki sırlara dair detaylara yer verdik. Umarız ki, bu röportaj sizi de ilham verir.

İyi okumalar dileriz.


Gülistan Hanım, herkesin sizi tanımasını istiyoruz. İlk olarak bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1981 Karaman doğumluyum. İlkokul mezunu, 3 çocuk annesiyim. Uzun yıllar network liderliği yaptıktan sonra şimdi kendi şirketimin kurucusu ve iş kadınıyım.


Network marketing sektörüne nasıl adım attınız?

Bende herkes gibi, 16 yıl önce maddi zorluklar nedeniyle ‘ben bu işte çalışamam’ dememe rağmen satış yaparak başladım. Fakat, zaman ilerledikçe network sektörünün maddi kazançtan ziyade bizlere verebileceği daha fazla şey olduğunu anladım. Bu nedenle, ilk günden bu yana tüm zorluklara rağmen, yılmadan pes etmeden mücadele içerisindeyim.


Kariyerinizde karşılaştığınız zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma yöntemleriniz neler?

Hiç bir şey kolay değil. Özellikle bir kadın olarak sektörde iki katı mücadele vermeniz gerekebiliyor. Sizin amacınız finansal özgürlüğe sahip bir geleceğe ulaşmak iken, birlikte çalıştığınız ve hatta iş vereniniz dahi farklı amaçlara, güdülere sahip olabiliyor. Kısacası, en büyük zorluk, insanları anlamak ve onlarla empati kurabilmektir. Zorlukların karşısında sabırlı ve metin olmayı öğrendim. Her zaman çözüm odaklı diyaloglar kurarak sorunları aşmaya çalışıyorum.


– Sizi, kendi şirketinizi kurmaya iten faktörler nelerdi?

Şahsen, bir çok firmada yer aldım. Fakat, hiç birinde aradığımı bulamadım. Aradığım şey maddi kazançtan, sahnelere çıkıp ego kasmaktan çok, hem kendim hem de birlikte yol aldığım ekip arkadaşlarım için en iyisini istedim.

Biliyorsunuz ki her işte, her sektörde bir kişinin seveni olduğu kadar sevmeyeni de var. Bizde bu durumdan nasibimizi aldık. Fakat, başarılı olsanız da olmasanız da yine sevmeyeniniz olduğu kadar seveninizde var. Ben işte o beni seven, beni kendilerine lider olarak gören kitleye bir sorumluluğum olduğunu düşündüm hep.

Yaşadığımız son bir kaç olaydan sonra hem kendine hem bayilerine hem de ürün kullanıcılarına vadettiği şeyleri verebilen bir şirket kurmaya karar verdik.


– Firmanızı kurarken yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Standart maddi ve resmi işlemlerin dışında yaşadığımız bir zorluk şu anda henüz olmadı. Sektöre yıllardır hakim olduğumuz ve yüzlerce kişilik bir ekibe sahip olduğum için, projemizi duyan herkes bize katılmak ve birlikte adım atmak için yola çıktı. Henüz işin başında olduğumuz bu soruya şu an net bir cevabım yok diyebilirim. Şu konuda netim: Alkan Anivia ile sektörde şeffaf, dürüst ve gerçek anlamda kazandıran bir marka olma yolunda adım adım ilerliyoruz.

Dediğim gibi, amacımız gerçek anlamda kaliteli bir ürün yelpazesi ile hem kullanıcı kitlesine ihtiyacı olan ürünleri ulaştırırken, bir yandan da bu hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı olan bayilerimize hak ettiği değeri, kazancı verebilmek. Tüm bunları yaparken de şeffaf ve dürüst iş ahlakı ile hareket etmek.


– Yeri gelmişken, Network marketing sektörü hakkındaki görüşleriniz neler?

Normal bir iş hayatında, firmada ya da projede, çağın gerektirdiği şekilde yenilikler ve pazarlama stratejileri yapılır. Fakat, network marketing sektörü 90’lı yılların başından bu yana ülkemizde faaliyette olmasına rağmen hala o yılların taktikleri ile ilerlemeye çalışıyor.

Artık öyle bir durumdayız ki, hangi firma olduğu, yeni mi eski mi olduğu fark etmiyor; tek bir amaç var! Üye ol, toplu ürün al, toplu ürün alacak üyeler bul ki kazanasın!

Biz bunu istemiyoruz. Elbette ki isteyen, tercih eden iş planına göre toplu ürün alabilir yada yatırım yapabilir. Ama hala 20 sene önceki mantıkla ilerlemeye çalışıyorlar.

Network sektörü bir satış sektörü değildir!

Sektörümüz, insanlara güven kazandırmakla ilgilidir. Dürüst ve adaletli olmalıyız. Bu iş modeli, bir ev hanımının çalışabileceği kadar kolay, ancak bir iş adamının çalışabileceği kadar prestijli ve sosyal.

Böyle bir iş modelini “ürün satıcısı” mantığıyla yürütmeye çalışmak berbat bir şey. Biz tüm bunlardan arınmak, sahada yer alan ekiplerimize ihtiyacı olan tüm materyalleri ve çalışma planını sunmak, gerekirse de aramıza yeni katılan herkes için bireysel bir çalışma planı, yol haritası çıkartmak istiyoruz.


Sektöre yeni başlayanlara önerileriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Önceliğimiz her zaman insanlara kolaylık ve dostluk sağlamalıdır. Çalışma arkadaşlarımızı kendi menfaatlerimizden önce görmeliyiz. Maddi değerlerden önce manevi değerlere önem vermeli, sürekli sosyal ve kültürel bilgileri artırmalı ve araştırmaya açık olmalıyız.


– Firmanızla ilgili kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz neler?

Bu konuda sizlere açık olabilirim. Bizler, ekibimiz için gerekli materyalleri hazır eder, iş konusunda doğru eğitimleri verir, çalışma stratejileri için gerekli desteği sağlarsak işte o zaman kazanırız.

Şu anda bir kaç uzman eğitmen ile anlaşmamızı yaptık. Bu sayede, bayilerimize ürünlerimiz hakkında en etkili eğitimleri vermeyi ve onları sahada daha donanımlı hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca, sosyal medyada boş yöntemlerle vakit kaybetmeden, kısa vadede en iyi stratejilerle başarıya ulaşmalarını sağlayacak işinin ehli uzman kişilerle de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Böylelikle, sektörü hiç bilmeyen, bildiği halde başarıya bir türlü ulaşamayan liderlerimizi daha donanımlı hale getirmek için her şeyi hazır ediyoruz.


Bu güzel röportaj için Gülistan Alkan’a teşekkür ediyor, başarılarının daimi olmasını diliyoruz.

Kendisi, sektörde yaşadığı ve tanık olduğu zorluklara karşı daima dimdik durmuş, bu zorlukları aşarak daha büyük başarılara imza atmıştır. Keşke, röportajımızda Alkan Anivia’nın ürünleri, şirketin vizyonu ve geleceği hakkında daha detaylı bilgilere de yer verebilseydik.

Okuyucularımızın Gülistan Hanım’a daha spesifik soruları olabileceğini düşünerek, iletişim bilgilerini aşağıda paylaşıyoruz:

WhatsApp: 0549 794 95 92

Instagram: gulistanalkan35

Firma: @alkananivia

Bu tür ilham verici hikayeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!